تزریق ژل

تزریق ژل

از گذشته تا کنون توجه به زیبایی یک امر بسیار مهم در میان مردم جامعه بوده امروزه با پیشرفت علم پزشکی راه های متفاوتی برای جوانسازی پوست و زیبایی به وجود آمده است که عبارتند از تزریق ژل ، تزریق چربی ، بوتاکس ، میکرودرم ابریژن و غیره . در صورتی که جز زیباجویانی هستید که تزریق ژل را برای تغییر چهره خود برگزیدید در این مقاله از خانم دکتر منیر جعفری ، بهترین متخصص پوست و مو در تهران ، ما را همراهی کنید.

 

تزریق ژل

 

دکتر منیر جعفری در مطب خود خدمات فوق را ارائه می کند برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به گالری تصاویر وب سایت یا صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

در این مقاله قصد داریم درباره تزریق ژل و سوالاتی که درباره آن در ذهن افراد وجود دارد بپردازیم.

 

 

تزریق ژل

تزريق ژل با اهداف گوناگونی مانند جوانسازی پوست صورت و تصحیح خطوط استاتیک ( خط خنده ، خط اندوه ، خط اخم و پیشانی و خطوط اشکی ) ، حجم دهی ( گونه و لب )، تغییر شکل و تصحیح ( بینی ، زاویه دار کردن فک و برجسته کردن چانه ) انجام می شود.

این ماده در انواع گوناگون قابل جذب و غیر قابل جذب در بازار وجود دارد که بهترین نوع برای تزریق فیلر و ژل های قابل جذب می باشد که در زیر پوست گلوله نشده و جا به جا نمی شود.

بهترین ژل تزریقی صورت هیالورونیک اسید می باشد و با تزریق ژل در فضاهای خالی موجود در پوست باعث پر شدن و رفع چین و چروک های موجود در آن ناحیه می شود.

به این نکته توجه کنید این مواد زمانی که وارد بدن می شوند با تحریک فیبروبلاست ها باعث ساخت الاستین و کلاژن می شوند.

 

 

انواع ژل های قابل تزریق به شرح ذیل می باشد:

  • ژل های موقتی

این نوع ژل ها توسط بدن قابل جذب بوده و به همین علت ایمنی بالایی دارد.

کلاژن : این نوع ماده به صورت طبیعی در پوست وجود دارد و باعث ایجاد حساسیت و آلرژی زیادی در افراد می شود همچنین میزان حجم دهی این ماده کمتر از هیالورنیک اسید می باشد و ماندگاری آن بسیار کم حدود 6 ماه می باشد.

برای تزریق کلاژن لازم است فرد پیش از تزریق ژل تست انجام دهد.

محصولاتی که از لایه درم انسانی تهیه شده و حاوی کلاژن بودن می توان به کاسمودرم و کاسموپلاست اشاره کرد.

و محصولاتی که از کلاژن گاوی تهیه شده و حتما نیاز به انجام تست دارد می توان به زیدرم و زیپلاست اشاره کرد و مدت ماندگار آن دو تا چهار ماه است.

هیالورونیک اسید : این ماده همانند کلاژن طبیعی بوده و با بافت بدن سازگار می باشد و سبب حجم دهی و پر شدن بافت ها می شود.

میزان ماندگاری این نوع ژل حداکثر تا 12 ماه می باشد.

 

 

  • ژل های نیمه ماندگار

هیدروکسی آپاتیت کلسیم : این ماده به دلیل اینکه از اسید هیالورونیک سنگین تر است در بافت های عمیق تر پوست تزریق ژل انجام می شود و به دلیل اینکه در استخوان نیز وجود دارد، ایجاد حساسیت نمی کند و کاملا ایمن می باشد.

میزان ماندگاری آن بیش از 12 ماه می باشد و می توان از نمونه های آن به Radiesset اشاره کرد.

پلی ال لاکتیک اسید Poly- L Lactic Acid : این نوع ژل مانند بخیه های قابل جذب و از جنس آن ها می باشد.

از نمونه های این نوع ژل می توان به Sculpture اشاره کرد که پس از تزریق ژل در پوست باعث تحریک کلاژن سازی شده و در خطوط عمیق تر تزریق می شود.

پلی کربو لاکتون Poly Capri Lacton : این نوع ژل نوعی پلیمر می باشد که در واقع محلول ترکیبی همگن از پلیمر قابل جذب پلی کربو لاکتون که در حاملی به نام کربوکسی متیل سلولز قرار دارد، این ماده در ژل Ellanse وجود دارد و باعث تحریک کلاژن سازی در پوست می شود و میزان ماندگاری آن بیش از دو سال می باشد.

Ellanse معمولا پس از 2 الی 3 ماه طول می کشد تا شروع به کلاژن سازی و افزایش حجم کند.

ژل Radiesset و Ellanse را نمی توان در لب و اطراف چشم تزریق نمی شود.

تمامی موارد ذکر شده در ژل های نیمه موقتی FDA را دارند و مجوز CE اتحادیه اروپا را دارا می باشند.

  • ژل های ماندگار

این نوع ژل از ماده ای به نام پلی متیل متاکریلات PMMA که نوعی ماده مصنوعی می باشد، ساخته شده و قابلیت همزیستی با بدن را دارد و به همین علت FDA دارد و از انواع آن می توان آرتفیل و بلافیل را نام برد، تزریق ژل در ناحیه هایی که پوست ضخیم وجود دارد، صورت می گیرد و باعث تحریک کلاژن سازی می شود و میزان ماندگاری آن بیش از 5 سال می باشد.

از معایب این نوع ژل می توان به گلوله گلوله شدن در زیر پوست ، ایجاد حساسیت در بافت اشاره کرد.

تزریق ژل سیلیکون که نوعی ژل ماندگار محسوب می شود توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده و روشی غیر قابل قبول و ناایمن می باشد که توسط افراد غیر مجاز انجام می شود.

 

 

اقدامات قبل و بعد از تزریق ژل به شرح ذیل می باشد:

افراد پیش از اقدام به این پروسه حجم دهی بهتر است به یک مطب و کلینیک مجاز مراجعه کند و با پزشک درباره این فرایند زیبایی مشاوره کند.

دکتر منیر جعفری در جلسات مشاوره اقدامات قبل از تزریق ژل و مراقبت بعد از این تکنیک را به بیمار توضیح می دهد تا بیمار با رعایت آن ها از تزریق ژل رضایت داشته باشد.

همچنین برای آگاهی از اقدامات قبل و بعد از تزریق ژل می توانید به مقالات مرتبط که در سایت دکتر منیر جعفری وجود دارد، مراجعه کنید.

مدت زمان ماندگاری تزریق ژل در لب

به طورکلی باید گفت که طول عمر ژل های تزریقی با توجه به کیفیت و برندی که دارند متفاوت است و با توجه به برخی موارد ، ماندگاری این فرایند زیبایی از مدت زمان گفته شده کمتر و یا بیشتر می شود. در زیر به مواردی که بر طول عمر ژل تاثیرگذارند می پردازیم که شامل :

سوخت و ساز بدن : یکی از مواردی که بر طول عمر ژل ، تاثیر بسیاری می گذارد ، سوخت و ساز بدن می باشد. در واقع مکانیسمی که به تنظیم میزان سرعت سوخت و ساز کالری در بدن می انجامد تاثیر بسیاری بر سرعت تجزیه ژل می گذارد. در صورتی که متابولیسم بدن فردی سریع تر باشد ، ژل لب نیز به سرعت از بین می رود.

حرکت دهان : حرکت مداوم لب و دهان می تواند موجب تجزیه اسید هیالورونیک می شود. با توجه به اینکه ژل ها توسط پیوند به هم متصل هستند ، حرکت مداوم آن ها موجب شکسته شدن و جذب محصول می شود.

تاثیر محیط : همچنین موارد دیگر تاثیرگزار بر تزریق ژل مانند دستکاری لب (مثل کندن پوسته‌ های خشک لب ، فشار آوردن روی لب) ، مصرف نوشیدنی گرم ، قرار گرفتن در مکان های گرم مانند سونا ، فصل گرما ، ماسک زدن مداوم و غیره می تواند مدت زمان ماندگاری ژل لب را با سرعت بیشتری کاهش دهد.

تزریق مکرر ژل : تزریق مرتب ژل لب می تواند به ماندگاری بیشتر نتایج کمک کند. ماندگاری ژل در ابتدایی ترین مرحله از تزریق ، کوتاه بوده و همچنین به سرعت تجزیه می شود. در حالی که با تزریق مکرر ژل ، طول عمر آن افزایش می یابد ، کلاژن بیشتری نیز در اطراف ژل تشکیل می شود. به همین جهت در طی زمان ، با تمدید مجدد این فرایند حجم دهی ، افزایش حجم و همچنین ثبات تزریق ژل در لب بیشتر می شود.

آیا تزریق ژل عوارض دارد؟

در صورتی که فرد به بهترین پزشک مراجعه کند و بیمار مراقبت های قبل و بعد از آن را رعایت نماید دچار عارضه ای نخواهد شد.

همچنین باید بگوییم که انتخاب نوع ژل نیز تاثیر بسزایی در این امر دارد.

با تزریق ژل لب ها زیباتر می شوند یا با تزریق چربی؟

یکی از سوالات مکرر و رایجی که اکثر زیباجویان در جلسه مشاوره از پزشک خود می پرسند این است که کدام روش برای زیبایی لب ما بهتر است؟

در پاسخ باید توضیح دهیم که با گذشت زمان و افزایش سن ، لب ها نیز مانند سایر نقاط بدن دچار پیری می شوند و حجم آن ها کاهش می یابد و تزریق ژل و یا چربی به لب حجمی دوباره می بخشد و جذابیت و جوانی را به فرد باز می گرداند. هر چه سن بالاتر رود ، لب ها کوچکتر می شوند و همین امر سبب می شود که فرد ، مجدد به ترمیم نیاز داشته باشد. هر دو فیلر (پرکننده): ژل و چربی ، به لب حجم می دهند اما در مقام مقایسه باید گفت که تزریق چربی در مقابل ژل ، ماندگاری بالایی ندارد و ظرافتی که در تزریق ژل به لب می‌ تواند وجود داشته باشد در چربی نیست. این ظرافت و زیبایی را مخصوصا در تزریق ژل لب روسی می توان به بهترین شکل ممکن مشاهده کرد.

یکی از رایج ترین روش های پرکننده و حجم دهنده ای که امروزه ، بیش از تکنیک های دیگر ، مورد توجه پزشکان پوست و مو قرار گرفته است ، تزریق ژل به لب است. به دلیل اینکه ، ژل های حاوی اسید هیالورونیک ، مشابه اسید هیالورونیک طبیعی موجود در بدن می باشند و در شخص واکنش آلرژیک ایجاد نمی کنند ، پزشکان استفاده از این نوع ژلها را به سایر روش‌های افزایش حجم ترجیح می دهند. در حالی که در تزریق چربی ، نسبت به ژل ، دوره نقاهت دردناک تر و طولانی تر است زیرا در یک مرحله ، از نقاط دیگر بدن ، چربی برداشت شده و پس از طی مراحل آماده‌سازی ، به لب تزریق می شود و همانطور که اشاره شد ماندگاری کمی داشته و نمی ‌توان ظرافت های خاص تزریق لب را همانند ژلهای اسید هیالورونیک با چربی هم انجام داد. به طور کلی نتیجه می گیریم در صورتی که قصد افزایش حجم لب خود را دارید ، تزریق ژل لب ، گزینه مناسب تری است.

هزینه تزریق ژل

هزینه تزریق ژل با توجه به دستمزد پزشک ، میزان ژل تزریق شده ، نوع ژل و غیره تعیین می گردد.

در صورت داشتن سوال می توانید از طریق اینستاگرام یا وب سایت سوالات خود را از دکتر منیر جعفری بپرسید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *