پی آر پی

پی آر پی چیست ؟ PRP  یا پلاسمای غنی شده از پلاکت فرآیندی خونی بوده که غلظت آن حدود چهار الی هشت برابر خون طبیعی است و طی فرآیندی از خون تازه و لخته نشده تهیه می شود.

پلاکت چیست؟

پلاکت یک سلول اختصاصی خون است که هسته نداشته و از گلبول های سفید و قرمز کوچک تر می باشد، این سلول وظیفه لخته کردن خون را بر عهده دارد.

زمانی که پوست دچار آسیب می شود این سلول فعال شده و فاکتورهای شیمیایی که درون خود دارد آزاد می کند.

امروزه پزشکان متوجه شده اند این سلول علاوه بر انعقاد خون حاوی فاکتورهای رشد و حیاتی می باشد.

پی آر پی چگونه تهیه می شود و عملکرد آن چگونه است؟

برای تهیه پی آر پی 10 الی 15 سانتیمتر مکعب از بازوی فرد خون گرفته می شود و سپس خون گرفته شده در لوله آزمایش ریخته شده و در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد.

به دلیل سرعت بگردش بالای این دستگاه گلبول های قرمز و سفید خون ته نشین شده و پلاسما در بالای لوله قرار می گیرد پس از جدا کردن پلاکت ها به آن ماده کلسیم گلوکونات افزوده می شود تا مواد درون خود را آزاد کند.

پی آر پی تهیه شده سپس با استفاده از یک سرنگ در ناحیه مورد نظر برای درمان تزریق می گردد و باعث ترمیم و جوانسازی پوست می شود.

 

پی آر پی

 

پی آر پی چه کاربردی دارد؟

PRP در رشته های مختلف پزشکی

از این ماده برای ترمیم جای زخم و عامل بازسازی بافت های نرم و استخوان در پزشکی ورزشی ، ایمپلنت دندان ، جراحی استخوان و مفاصل ، جراحی گوش و حلق و بینی ، جراحی فک و صورت و درمان ریزش مو استفاده می شود.

PRP برای درمان مشکلات پوستی

از این ماده بی خطر برای درمان مشکلاتی همچون چین و چروک های پوست ، رفع افتادگی پوست صورت و گردن ، خطوط موجود در پیشانی و اطراف چشم و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

مدت زمان درمان پی آر پی چقدر می باشد؟

مدت زمان انجام تزریق PRP حدود یک ساعت و نیم می باشد و حدود یک الی دو جلسه درمان در سال کافی می باشد تا نتیجه حاصل از آن ماندگار شود.

در چه صورتی فرد از انجام پی آر پی منع می شود؟

در صورتی که فرد مبتلا به سرطان پوست و سیستماتیک باشد.

افرادی که دارای بیمارهایی همچون دیابت ، ایدز هستند.

در صورتی که فرد از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کند.

 دکتر منیر جعفری

پوست ، مو ، زیبایی و لیزر

درباره drjafari

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 17 + پنج =

Call Now
Directions